Kolon Kanseri İlaçları Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?
15 Mayıs 2024

Kolon Kanseri İlaçları Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Kolon kanseri ilaçları günümüzde ilaç sektörünün gelişmesi sayesinde yaşlı hastalarda ve kemoterapi gören hastalarda uygulanan ve tedavinin rahatça yapılmasına olanak sağlayan ilaçlardır. Kolon kanserinin tedavisinde günümüzde 5-FU, folinik asit, Xeloda, Camptosar, Eloxatin, Bevakizumab, Penitumumab ve Setuksimab olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu ilaçların çoğunlukla gruplar halinde verildiği ve bunlara FOLFOX ve CapeOX gibi protokol isimleri verildiğini görebilmek mümkündür.

Kolon Kanseri İlaçları

5-FU (5-Fluorusrasil): bu ilaç uzun yıllardan beri kolon kanseri tedavisinde kullanılmakta olan ilaçlar arasında yer almaktadır. Bu tür kanserlerde kullanılan ana ilaç olarak karşımıza çıkan 5-FU daha çok folinik asit ile kullanılmaktadır. Bu ilacın toplardamar yolu kullanılarak ortalama 2 saat içerisinde hastaya daha çok bir serum pompası aracılığı ile verildiğini söyleyebilmek mümkündür.

Folinik Asit (Lökovorin): Kolon kanseri tedavisinde 5 FU, camptasor ve eloxatin gibi ilaçlarla birlikte kullanılan ve bu tedavide ana ilaç olarak kullanılan ilaçlardan biridir.

Xeloda (Kapesitabin): Hap şeklinde olan bu ilaç en az 5-FU kadar etkili olan bir ilaç olarak karşınıza çıkmaktadır. Çoğunlukla günde iki kez olacak şekilde 2 hafta boyunca verilmekte olan bu ilacın yan etkilerinin 5-FU ile karşılaştırıldığında daha az olduğunu görebilmek mümkündür. Bununla birlikte el ve ayaklardaki ağrıya neden olması da 5-FU'ya nazaran daha az gerçekleşmektedir.

Camptosar (İrinotekan): bu ilacın 5-FU ve lökovorinle beraber verildiğini, buna bir de FOLFİRİ protokolünün eklendiğini görebilmek mümkündür. Damar yolu kullanılarak verilen bu ilaç 30 dakika ile 2 saat arasında verilen bir ilaçtır. Rutin olarak araştırılmadığından bazı hastalarda genetik sorunlar sebebi ile vücuttan rahat atılamadığını görebilmek mümkündür. Bu da aşırı ishal gibi yan etkilere neden olabilmektedir. Bu ilacın bilürübin seviyesi yüksek olan ve yaşlı kişilerde kullanılması oldukça riskli bir durum olarak değerlendirilmektedir.

Eloxatin (Oksaliplatin): Çoğunlukla 5-FU ve lökovorinle beraber verilen bu ilaç grubuna FOLFOX protokolü adı verilmektedir. Bu ilacın Kapesitabin ile verildiği protokole ise CapeOX protokolü ismi verilmektedir. Bu ilacın damar yoluyla, iki saat içerisinde ve her 2-3 haftada bir olmak üzere verildiği görülmektedir.

Kolon Kanseri İlaçları Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Kolon Kanseri 4 Evre

Kolon Kanseri 4 Evre

Popüler İçerikler

Kolon Kanseri Metastaz

Kolon Kanseri Metastaz

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Kolon Kanseri Testi Nasıl Yapılır?

Kolon Kanseri Testi Nasıl Yapılır?

Kolon Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Kolon Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Adenokarsinom Kolon

Adenokarsinom Kolon

Kolon Çeşitleri Nelerdir?

Kolon Çeşitleri Nelerdir?

Kolon Hastalığı Belirtileri ve Tedavisi

Kolon Hastalığı Belirtileri ve Tedavisi