İrritabl Kolon Sendromu Belirtileri ve Tedavisi
21 Haziran 2024

İrritabl Kolon Sendromu Belirtileri ve Tedavisi

Günümüz toplumunda yaygın olarak görülen irritabl kolon sendromu (İKS), bağırsaklarda veya diğer organlarda herhangi bir bozukluk göstermeden ortaya çıkar. Yapılan tahliller ve tetkiklerde anormallik bulunmaması nedeniyle teşhisi oldukça zordur. İKS'nin belirtileri ise doğrudan bu sendromun varlığını işaret eder. Bu nedenle, belirtiler görüldüğünde bir uzmana başvurulması önemlidir. İKS müdahale edilmediğinde basur, fistül gibi ciddi sorunlara yol açabilir, özellikle yaşlı ve genetik olarak yatkın bireylerde ciddi hastalıklara sebep olabilir. İKS'nin en büyük problemi, yaşam kalitesini ciddi şekilde düşürmesidir. Bu nedenle tedavi edilmesi zorunlu hale gelir.

İrritabl Kolon Sendromu Belirtileri

  • Gaz birikmesi: İrritabl kolon sendromunun en büyük belirtisi aşırı gaz birikmesidir, bu da şiddetli ağrılara neden olur ve yaşam kalitesini düşürür.
  • Dışkıda mukus: Bu sendromun görüldüğü insanlarda dışkıda mukus maddesi oluşabilir. Bu durum, bağırsağın doğru ve zamanında çalışmamasından kaynaklanır.
  • İshal ve kabızlık: Sürekli ishal veya kabızlık problemleri görülür. Bazı insanlarda ise ishal ve kabızlık aynı anda yaşanabilir.
  • Dışkıda kanama: Nadir de olsa bazı bireylerde dışkıyla birlikte kanamalar meydana gelebilir.
  • Acil dışkılama isteği: İrritabl kolon sendromu olan bireylerde acil dışkılama isteği oluşur ve lavaboya gitme ihtiyacı doğar, ancak çok az boşaltım gerçekleşir.

İrritabl Kolon Sendromunun Risk Faktörleri

İrritabl kolon sendromunun risk faktörleri arasında yaş en önemli faktördür. Erkeklerde kadınlara göre daha yaygın görülür. Ayrıca kafein tüketimi ve aşırı stres de önemli risk faktörlerindendir. Stres, İKS'de önemli bir rol oynar ve belirtileri şiddetlendirebilir.

İrritabl Kolon Sendromunun Teşhis ve Tedavisi

İrritabl kolon sendromunun teşhisinde hastanın şikayetleri dinlenir. Eğer kanama görülüyorsa kan testleri yapılır. Röntgen veya endoskopi gibi yöntemlerle diğer olası hastalıklar teşhis edilir. Tedavi aşamasında ise kabızlık ve diğer belirtileri ortadan kaldırmaya yönelik ilaçlar kullanılır. Ayrıca hastanın yeme düzenine ve beslenmesine özen gösterilir. Gerekirse psikolojik tedavi de uygulanabilir.

İrritabl Kolon Sendromu Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Kolon Türleri ve Özellikleri

Kolon Türleri ve Özellikleri

Kolon Kanseri İlaçları Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Kolon Kanseri İlaçları Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Kolon Kanseri Kan Değerleri?

Kolon Kanseri Kan Değerleri?

Adenokarsinom Kolon

Adenokarsinom Kolon

Kolon Kanseri Yaşam Süresi?

Kolon Kanseri Yaşam Süresi?