Kolon Kanseri Metastaz
15 Mayıs 2024

Kolon Kanseri Metastaz

Kolon Kanseri Metastaz, Kolon kanseri çevre dokulara, lenf bezlerine ve özellikli karaciğere metastaz yapar. Kalın bağırsağın ilk bir buçuk, iki metrelik kısmına kolon denir. Kolon kanserleri genelde polipler sebep olur. Normalde kalın bağırsak hücreleri görevlerini tamamlar sonra ölürler ve dışkı ile atılırlar. Ölen bu hücrelerin yerine yenileri gelir. Fakat eğer ölmesi gereken hücreler ölmez ve anlamsız şekilde çoğalmaya devam ederlerse Polip olarak kalın bağırsağa yerleşirler. Daha sonra bu polipler kanser yapıcı genlerden dolayı bulundukları yeri istila eder ve diğer doku ve organlara da metastaz yaparlar.

Kolon kanseri metastaz evrelerine ne göre sınıflandırlır; Kolon kanserinde dukes sınıflaması yapılır.

Dukes Sınıflaması

Dukes A; bu sınıfta kanser sadece kolon İçindedir. Hastanın on yıl sağ kalımı %92'dir.

Dukes B; B sınıfında ise kolon duvarı dışına taşan kanser söz konusudur. Hastanın on yıl sağ kalımı %90'dır.

Dukes C; C sınıfında kolon kanserinin bölgesel lenf bezlerine yayılım vardır. Hastanın on yıl sağ kalımı %60'tır.

Dukes D; D sınıfında kolon kanseri uzak organlara özellikle karaciğere metastaz söz konusudur. Hastanın 5 yıl sağ kalımı yüzde altı, sekiz civarındadır.

Kolon Kanserinde Evrelendirme

Evre 0: Kanserin erken safhasıdır. Genellikle Polipin alınması yeterli olur. Nadiren kolon un bur bölümü alınır. Kemoterapiye ya da radyoterapiye ihtiyaç kalmaz.

Evre 1: Hastada kanser kolonun iç bölümünü tutmuştur. Kolon da kanserli bölüm ve lenf bezleri alınır. Kemoterapi ya da radyoterapi gerekmez. Hastada sağ kalım beş yıl yüzde doksandır.

Evre 2: Hastada kolon kanseri kolonun dışına yayılmıştır. Fakat lenf bezleri tutulmamıştır. Tedavide kolonun kanserli bölümü ve lenf bezlerinin alınması gerekir. Duruma göre kemoterapi ve radyoterapi yapılabilir. Hastada sağ kalım beş yıl yüzde doksan civarındadır.

Evre 3: Hastada kanser kolon hariç lenf bezlerine de yayılmıştır. Tedavide kolonun kanserli bölümü ve lenf bezlerinin alınması gerekir. Hastada sağ kalım beş yıl yüzde kırk beş, altmış beştir.

Evre 4: Hastada kanser kolonun haricinde akciğer, karaciğer ve diğer organlara metastaz yapmıştır. Tedavide cerrahinin yararı çok yoktur. Kemoterapi ya da radyoterapi uygulanabilir.

Yapılan çalışmalarda kolon kanseri olan hastaların yüzde doksanında tümör sadece kolonla sınırlı kalmaktadır. Yüzde on gibi oranda diğer organ ve dokulara metastaz olmaktadır. Kolon kanserleri tedavi edildikten sonra pek nüks etmez. Nüks ederse öncelikle cerrahi tedavi yapılır. Kolon kanserinin nüks etmesi beraberinde daha çok karaciğere metastazıda beraberinde getirir.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

İlk soruyu siz sormak istermisiniz?

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Kolon Kanseri 4 Evre

Kolon Kanseri 4 Evre

İlginizi Çekebilir

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Kolon Kanseri Testi Nasıl Yapılır?

Kolon Kanseri Testi Nasıl Yapılır?

Kolon Kanseri Kemoterapi Belirtileri ve Tedavisi

Kolon Kanseri Kemoterapi Belirtileri ve Tedavisi

Kolon Kanseri Tedavisi Bitkisel

Kolon Kanseri Tedavisi Bitkisel

Kolon Ameliyatı Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler?

Kolon Ameliyatı Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler?

Kolon Kanseri Kan Değerleri?

Kolon Kanseri Kan Değerleri?