Spastik Kolon Belirtileri ve Tedavisi
15 Mayıs 2024

Spastik Kolon Belirtileri ve Tedavisi

Spastik kolon, Bağırsakta meydana gelen görevini yerine getirmedeki bozukluğa spastik kolon ya da irritabl bağırsak sendromu adı verilmektedir. Spastik kolon rahatsızlığında aslında bağırsaklarda bir sorun olmamakta ve bağırsaklar mikroskop aracılığı ile incelense dahi bir sorun görülmemektedir. Bunun yanı sıra, bağırsakların görevini yerine getirmesinde birtakım aksaklıklar olmaktadır.

Spastik kolon rahatsızlığında, bağırsaklarda hiçbir sorun olmamasına rağmen kişinin karnına sıklıkla kramplar girmekte, karnında ağrı meydana gelmekte, şişkinlik olmakta ve kişide kabızlık ya da ishal sorunu meydana gelmektedir.

Eski bir terim olan spastik kolon teriminin yerini günümüzde irritabl bağırsak sendromu teriminin almasının sebebi, tıp ile uğraşan kişilerin farklı bir anlayışın yansıtılmak istenmesi sebebi iledir. İrritabl bağırsak sendromu fizikselin yanı sıra aynı zamanda kişinin bir uzmana görünmesini gerektiren, rasyonel bir rahatsızlıktır. Ancak bu rahatsızlığı yaşayan kişilerin birçoğu yapısının böyle olduğunu ve bir rahatsızlığının olmadığını düşündüğünden bir uzmana görünme ihtiyacı duymamaktadır. Ayrıca spastik kolon rahatsızlığı kolon kasılmalarında artış olduğunu (Spazm) belirtmek içinde kullanılan bir terimdir. İrritabl bağırsak sendromu rahatsızlığında ise bu kasılmalarda artış görülmeme olasılığının yanında, azalma da görülebilmektedir. Bu sebeple de daha önceleri kullanılan spastik kolon hastalığı tam olarak anlatmak amacı ile doğru bir ifade şekli olmamaktadır.

Spastik kolon rahatsızlığının hangi sebeple meydana geldiği ya da hangi şiddette olduğu kişiye göre farklılık göstermektedir. Bu rahatsızlığın tedavisinde ilk amaç yukarıda sayılan belirtilerin giderilmesidir. Bu belirtilerin giderilmesi amacı ile kişiden daha fazla fiziksel aktivitelerde bulunması, belli ilaçları kullanması, stresten uzak durması ve beslenme şeklini değiştirmesi istenebilmektedir.

Spastik Kolon Rahatsızlığının Sebepleri Nelerdir?

Spastik kolon rahatsızlığı daha çok, ergenlik dönemine geç giren kişilerde ya da erken erişkin olan kişilerde meydana gelmektedir. Yapılan araştırmaların sonucunda bu rahatsızlığın erkeklere göre kadınlarda iki kat fazla görüldüğü ve bu durumun sebebinin hormonsal değişimlerden kaynaklanabileceği öne sürülmüştür. Bununla birlikte, spastik kolon rahatsızlığı olan kişiler çok fazla doktora gitmediğinden ve kadınların doktora gitme konusunda erkeklere göre daha titiz davrandıkları göz önünde bulundurulduğunda bu sonuçların doğruluğu da tartışılabilir.

Günümüzde spastik kolon rahatsızlığının tam olarak hangi sebep ile meydana geldiğine dair bir bilgi olmamakla beraber, bu rahatsızlığın mide ve bağırsak sistemindeki kasılmaların normalden daha güçlü veya zayıf olması sebebiyle ya da beynin bağırsaklara sinyal gönderimi esnasında birtakım aksaklıkların meydana gelmesi sebebi ile olabileceği düşünülmektedir.

Spastik kolon rahatsızlığının giderilmesi amacı ile cerrahi yönteme başvurulmamaktadır. Ayrıca bu rahatsızlık kansere sebep olan bir rahatsızlık olmamakta ya da fiziksel normal olmayan bir durum sebebi ile meydana gelmemekte ve bağırsak iltihabı rahatsızlığında olduğu gibi çok ciddi sonuçlarda doğurmamaktadır. Her ne olursa olsun spastik kolonun bir rahatsızlık olduğunun unutulmaması ve belirtilerinin görülmesi halinde bu konu ile ilgili bir uzmandan yardım alınması, tedavisinin tam olarak yapılmasının sağlanması gerekmektedir.

Spastik Kolon Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Kolon Türleri ve Özellikleri

Kolon Türleri ve Özellikleri

Kolon Kanseri Beslenme

Kolon Kanseri Beslenme

Kolon Kanseri Belirtileri ve Tedavisi

Kolon Kanseri Belirtileri ve Tedavisi

Kolon Kanseri Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Kolon Kanseri Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Kolon Kanseri İlaçları Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Kolon Kanseri İlaçları Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?