Kolon Polipleri Belirtileri ve Tedavisi
15 Mayıs 2024

Kolon Polipleri Belirtileri ve Tedavisi

Kolon polipleri, hemen hemen her yaşta görülebilecek bir durum olsa bile aslında özellikle yetişkinlerde ortaya çıkan bir problemdir. Kolon adı verilen bağırsaklarda oluşan bu polipler, bağırsağın iç kısımlarında oluşum göstermektedir. Polipler bağırsak içerisinde meydana gelen anormal büyümelerdir. İlk başlarda son derece zararsız olan bu polipler büyüdükçe belirtilerini de büyüteceği için hastalığın ileri safhalarında çok ciddi belirtiler ortaya çıkar. Bu belirtiler ise insanlarda direk olarak rahatsızlıkların oluşmasına neden olacağı için kolon polipleri tedavi edilmelidir. Günümüzde tedavi edilmediği için insanlarda kolon kanserine dönüşen kolon polipleri örnekleri bulunmaktadır. Böylesine bir riske yol açtığı için bile kolon polipleri tedavi edilmelidir. Kolon polipleri birçok zaman kabarma ve sarkma şeklinde meydana gelebilmektedir. Bu polipler, insanlarda birçok belirtiye neden olacağı için rahatlıkla fark edilebilir. Fakat bu durumlarda asıl dikkat edilmesi gereken şey poliplere erken tedavi yapmaktır. Çünkü yapılan etken tedavisinde sorunlar çok daha rahat bir şekilde ortadan kaldırılabilir. Polipler bazı insanlarda 1-2 tane şeklinde görülür. Bu insanların yüzde otuzunda birkaç taneden daha fazla polip görülür. Polibin tehlikeli olduğu zaman birkaç taneden daha fazla olduğu durumlardır.

Belirtileri nelerdir?

Kolon polipleri oldukça ilerleyene kadar herhangi bir şekilde belirtiye neden olmaz. Bu nedenle birçok kişi belirti göstermediği için ilk başlarda bu poliplerin farkına varmaz. Fakat bazı hastalarda farklı hastalıklar için yapılan testlerde bu poliplere de şans eseri olarak rastlanır. Bu hastalar aslında oldukça şanslıdır. Çünkü bu şekilde erken tedavi imkânı sunulmuş olur. Polipler iyice ilerledikten sonra şu belirtileri ortaya çıkarır.
  • Poliplerin ortaya çıkaracağı ilk belirti, insanlarda dışkılama sırasında ya da dışkılama sonrasında oluşan kanamalardır. Bu kanamalar dışkı üzerinde rahat bir şekilde görülebileceği için insanlar daha ilk kanamalarda bile bu durumun farkına varabilirler.
  • Aynen kolon tümörlerinde olduğu gibi bağırsak polipleri de bağırsak hareketlerinde değişimlere neden olur. Bunun nedeni ise direk olarak kolon üzerinde oluşan poliplerin büyümesi ve kan kaybetmesidir.
  • İleri ki zamanlarda aşırı olarak büyümüş olan kolon polipleri insanlarda bağırsak tıkanıklıklarına neden olabilir. Bu tür polipler genellikle çapı 3 cm'yi geçen poliplerdir. Bundan küçük polipler hiçbir şekilde tıkanmaya neden olmaz.
  • İnsanlarda kolon polibi bulunması durumunda sık bir şekilde kabızlık ve ishal durumları meydana gelir. Bu durumlar kişinin tükettiği besinlere bağlı olarak değişim gösterebilir.
  • İlerlemiş olan polipler insanlarda şiddetli ağrılara neden olmaktadır. Bu ağrılar özellikle dışkılama sonrasında yaygın olarak meydana gelir.
Kolon polipleri en çok kimlerde görülür?

Kolon poliplerinin ilk hedefi genetik olarak bu duruma yatkınlığı olan insanlardır. Bu insanlar en çok aile içerisinde diğer bireylerde görülmüş olan kolon polipleri olan insanlardır. Daha önceden aile içerisinde bu sorun yaşanmışsa diğer aile bireylerinin de önlem almaları gerekmektedir. Bunun yanında bağırsak iltihabı sorunu olan insanların da kolon polipleri için dikkatli olmaları gerekmektedir. Özellikle 50 yaş ve üzeri olan insanların çok daha fazla dikkatli olmaları gerekir. Eğer sigara içiyorsanız ve aynı zamanda farklı bağırsak hastalıklarınız varsa kesinlikle kolon polipleri için ara muayeneler yaptırmalısınız. Son olarak aşırı bir şekilde alkol alışkanlığı olan insanların da kolon polipleri için dikkatli olması gerekmektedir. Bu kişiler kolon polipleri açısından çok ciddi olarak risk faktörleri arasındadır.

Kolon Polipleri Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Kolon Kanseri 4 Evre

Kolon Kanseri 4 Evre

Kolon Kanseri Kan Değerleri?

Kolon Kanseri Kan Değerleri?

Kolon Ca Belirtileri ve Tedavisi

Kolon Ca Belirtileri ve Tedavisi

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Kolon Kanseri İlaçları Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Kolon Kanseri İlaçları Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Kolon Kanseri Evreleri Nelerdir?

Kolon Kanseri Evreleri Nelerdir?

Kolon Türleri ve Özellikleri

Kolon Türleri ve Özellikleri

Kolon Çeşitleri Nelerdir?

Kolon Çeşitleri Nelerdir?

Kolon Hastalığı Belirtileri ve Tedavisi

Kolon Hastalığı Belirtileri ve Tedavisi