Kolon Sendromu Belirtileri ve Tedavisi
15 Mayıs 2024

Kolon Sendromu Belirtileri ve Tedavisi

Kolon Sendromu, yapısal değil fonksiyonel bir sekte olarak nitelendirilir. Ağrı şişkinlik ve boşaltım konusunda sekteye uğrayan kişilerde yapılan testler neticesinde herhangi bir organik bozukluk veya patolijik bulgu olmaması genellikle kolon sendromunu düşündürür. Bu sebepten ötürü doktora detaylı blgi vermek ve şikâyetleri iletmek hastalığın teşhisini oldukça kolaylaştıran bir durumdur.

Kolon Sendromu, hastalığın uzun süre devam etmesi sonucu ciddi rahatsızlıklara (Kanser v. B.) yol açmaz. Fakat hastanın yaşam kalitesini kötü anlamda etkilemektedir. Çok sık rastlanılan bir hastalık olmasına karşın doktora başvurmadan, bu hastalığı hayat tarzı olarak kabul edenlerin sayısı oldukça fazladır. Oysa kolon sendromu hastalarının günlük hayatta yaptığı birçok işi yarıda bırakma olasılığı bahsi geçen hastalıktan dolayı oldukça yüksektir. Yapılan bir araştırmaya göre kolon sendromu hastaların soğuk algınlığından sonra işe ve okula gitmeme sebeplerinde 2. Sıradadır. Bu hastaların yaşam kalitesinin ileri düzey böbrek yetmezliği olan hastalar ile aynı olduğu görülmektedir. Bu da gelinen noktada bu hastalığın yaşam kalitesini nasıl etkilediğinin en önemli göstergesidir. Bu hastalık tüm uluslarda ve hem kadınlarda hem de erkeklerde görülebilir. Daha önce yapılan araştırmalarda kadınlarda daha sık görüldüğü iddia edilse de son yapılan araştırmalarda erkeklerde az görünmesinin nedeninin, şikâyetleri neticesinde doktora başvuran erkek sayısının az olmasından kaynaklanabileceği açıklanmıştır. Rahatsızlıklar genellikle 45 yaş öncesinde etki etmeye başlar. Toplumda görülme ihtimali %10 olarak açıklanmıştır. Fakat bu rakam gelişmiş ülkelerde daha fazladır.

Kolon Sendromu Neden Olur?
  • Liften yetersiz beslenme
  • Alkol
  • Sigara
  • Stres
  • Adet Dönem
  • Öğün atlama
Kolon Sendromunun Belirtileri Nelerdir?

Karın Ağrısı: Künt bir ağrı şeklinde oluşur. Ağrılar dalga halinde gelir gider. Sıklıkla yemekten sonra meydana gelir. Gaz çıkarma ve dışkılamda rahatlama hissedilir.

Şişkinlik: Hastalar normal kişilere göre daha fazla gaz üretmeseler de gaz bağırsak yolu ile çıkamadığından dolayı rahatsızlık oluşturur. Sıklıkla yemek yedikten sonra başlayan ve gün boyu bağırsaktan sesler gelmesi, karın bölgesinde sıkışıklık ve giysilerin rahatsız etmesi gibi durumlar ile sürer.

Kolon Sendromu Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Kolon Kanseri 4 Evre

Kolon Kanseri 4 Evre

Kolon Kanseri Evreleri Nelerdir?

Kolon Kanseri Evreleri Nelerdir?

Kolon Çeşitleri Nelerdir?

Kolon Çeşitleri Nelerdir?

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Kolon Kanseri Metastaz

Kolon Kanseri Metastaz

Kolon Kanseri Çeşitleri Nelerdir?

Kolon Kanseri Çeşitleri Nelerdir?

Kolon Ca Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Kolon Ca Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Kolon Kanseri Yaşam Süresi?

Kolon Kanseri Yaşam Süresi?

Kolon Türleri ve Özellikleri

Kolon Türleri ve Özellikleri