Kolon Kanseri Beslenme
15 Mayıs 2024

Kolon Kanseri Beslenme

Kolon kanseri beslenme alışkanlıklarından doğan bir hastalık türü değildir. Ancak beslenme alışkanlıklarının olumsuz etkilerinin ciddi şekilde yansıdığı ve hastalığın ilerlemesi üzerinde etki yarattığı hastalık türleri arasında yer almaktadır. Araştırmacılara göre kanserin %15-35 arasındaki bir oranla beslenme alışkanlıkları değiştirilerek önlenebileceğini belirtmektedir. Bununla birlikte bir kişinin bağırsak kanseri yani kolon kanserine yakalanmayacağını garanti eden bir beslenme türü bulunmamaktadır. Ancak beslenme şeklinde gerçekleştirilen değişiklikler sayesinde genel sağlık durumunuzu iyileştirmeniz ve kansere yakalanma riskinizi düşürmeniz mümkün olabilmektedir.

Kolon Kanseri ve Gıda Çeşitleri

Farklı kanser türlerinde farklı tip besinlerin değişik sonuçlar doğurduğunu görebilmek mümkündür. Bu yüzden özellikle kolon kanseri olan kişilerin hangi besin türlerine göre beslenmesi gerektiğini anlayabilmesi için gıda türleri ile bağırsak kanseri arasındaki ilişkileri bilmeleri büyük bir önem taşımaktadır.

Kolon kanseri ve lifli gıdalar: Araştırmalara göre daha çok tahıl, sebze ve meyvelerde bulunan lif, bağırsak kanserine karşı koruyucu bir niteliğe sahiptir.

Kolon kanseri ve meyve-sebze: Araştırmalara göre bol miktarda tüketilen sebze ve meyve, kişide bağırsak kanseri oluşumu riskinin daha az olmasına imkân sağlamaktadır.

Kolon kanseri ve et: Kırmızı etin bol miktarda tüketilmesi ve özellikle de işlenmiş etlerin tüketilmesi kolon kanserine yakalanma riskini artırabilmektedir.

Kolon kanseri ve balık: Tüketilen bol miktardaki balığın kolon kanserine yakalanma riskini azaltabilmesi mümkündür.

Kolon kanseri ve kalsiyum: Kalsiyum bakımından zengin içeriğe sahip olan gıdaların bağırsak kanseri riskini azalttığı görülmektedir.

Kolon Kanseri Beslenme Düzeni

Kolon kanserine yakalanan kişilerin beslenme alışkanlıklarına dikkat etmeleri gerekmektedir. Doğrudan sindirim sistemi ile ilgili bir rahatsızlık olduğundan dolayı yiyeceğiniz besinlere özellikle dikkat etmeniz gerekmektedir. Kolon kanseri beslenme alışkanlıklarınızı değiştirerek yakalanmaktan kurtulmanızın mümkün olduğu bir rahatsızlık değildir, ancak yakalanma riskinizi azaltmanız mümkündür. Bunun için vücut kilo dengenizi korumanız gerekmektedir. Özellikle obezite kolon kanserine yakalanma riskini artırabildiğinden bu konuya özellikle dikkat edilmesi gerektiğini söyleyebiliriz. Ayrıca alkol tüketimi de bu hastalığa yakalanma riskini artırdığından alkolden uzak durmanın da etkili olabileceğini söyleyebiliriz. Bağırsak kanserinden korunmak istiyorsanız beslenme alışkanlıklarınızda şu değişiklikleri uygulamanız faydanıza olacaktır:
  • Sosis, domuz pastırması ve jambon gibi işlenmiş ve terbiyelenmiş etlerden daha az tüketmelisiniz.
  • Daha çok balık eti, daha az kırmızı et tüketmelisiniz.
  • Fasulye, tahıl, sebze ve meyvelerden tüketerek daha fazla lif almalısınız.
  • Meyve tüketimini artırmalısınız.
  • Özellikle yeşil ve yapraklı sebzeler olmak üzere sebze tüketimini artırmalısınız.
  • Peynir, süt ve yoğurt gibi kalsiyum açısından zengin gıdalar tüketmelisiniz.

Kolon Kanseri Beslenme Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Kolon Kanseri Yaşam Süresi?

Kolon Kanseri Yaşam Süresi?

İlginizi Çekebilir

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Kolon Kanseri Tedavisi Bitkisel

Kolon Kanseri Tedavisi Bitkisel

Kolon Kanseri Metastaz

Kolon Kanseri Metastaz

Kolon Ameliyatı Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler?

Kolon Ameliyatı Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler?

Kolon Türleri ve Özellikleri

Kolon Türleri ve Özellikleri

Kolon Ca Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Kolon Ca Ameliyatı Riskleri ve Sonrası